Pearson Edexcel International GCSE (9–1) · MATHEMATICS A · Chapter
Number 9
18 practice questions
Practice questions
1–3 of 3 · Hard
Question 1
2 marks · Hard
Answer and see the solution →A supermarket sells a 950 ml bottle of cooking oil for $4.71. Another supermarket sells a 2.5 litre bottle for $12.15. Work out which bottle is better value for money and give the cost per litre for the better value bottle.
Question 2
4 marks · Hard
Answer and see the solution →Maria earns $92,000 per year in Kalculus, where income tax is paid at 20% on the first $50,000 and 40% on any amount above $50,000.
Calculate:
(a)[3 marks]How much income tax does Maria pay in a year?
(b)[1 mark]How much does she receive per month after tax is deducted? Give your answer to the nearest dollar.
Question 3
4 marks · Hard
Answer and see the solution →In the table below are some exchange rates:
Currency Exchange Rates Currency Exchange rate to $1 (USD) UK Pound (£) 0.70 Japanese Yen (¥) 154.50 South African Rand (R) 16.78 (a)[3 marks]A student has ¥30,900 (Japanese yen). She wants to convert her money first to US dollars, and then use all of her dollars to buy UK pounds. Work out how many UK pounds (£) she will get. Give your answer to the nearest pound.
(b)[1 mark]Explain why she will not get exactly the same number of pounds if she first converts her yen to South African rand, and then all her rand to US dollars, and finally all her dollars to UK pounds.