Pearson Edexcel International GCSE (9–1) · MATHEMATICS A · Unit
Unit 6
104 practice questions
Topics covered
Practice questions
1–10 of 38 · Easy
Question 1
1 mark · Easy
Answer and see the solution →Write as a fraction.
Question 2
1 mark · Easy
Answer and see the solution →Simplify .
Question 3
2 marks · Easy
Answer and see the solution →The taxi fare is directly proportional to the number of miles travelled. The table shows some fares.
Miles Fare (£) 1 2.50 3 ? 5 12.50 Complete the table.
Question 4
1 mark · Easy
Answer and see the solution →Express the relationship 'y is inversely proportional to x' as a formula. Use k for the constant.
Question 5
2 marks · Easy
Answer and see the solution →A machine prints 150 leaflets every 5 minutes. The number of leaflets printed is directly proportional to the time, in minutes, the machine is running.
How many leaflets will be printed in 18 minutes?
Question 6
2 marks · Easy
Answer and see the solution →Express as a fraction.
Question 7
3 marks · Easy
Answer and see the solution →The table shows the total pay (in £) for hours worked at a constant rate. Pay is directly proportional to hours worked.
(a)[1 mark]Hours Total pay (£) 2 24 5 ? 8 96 Complete the missing value in the table.
(b)[1 mark]Write down the formula connecting pay, , and hours worked, . Use the value of the constant you find.
(c)[1 mark]How many hours were worked to earn £60?
Question 8
2 marks · Easy
Answer and see the solution →y is directly proportional to x. Given that y = 21 when x = 7, find the value of y when x = 10.
Question 9
3 marks · Easy
Answer and see the solution →Expand and simplify the following expression fully:
Question 10
4 marks · Easy
Answer and see the solution →The cost, C dollars, of printing a set of posters is directly proportional to the number of posters, n.
When 50 posters are printed, the cost is $80.
(a)[1 mark]Write the formula for C in terms of n.
(b)[2 marks]Calculate the cost of printing 120 posters.
(c)[1 mark]How many posters can be printed for $200?